Obtížný hmyz

Hmyz je běžnou součástí ekosystému naší planety a bez něho by nemohli existovat i ostatní živí tvorové. Hmyz je v mnoha ohledech užitečný, jedním příkladem za všechny je opylování květů rostlin a stromů, bez nichž bychom neměli žádnou úrodu ovoce a zeleniny. Není však hmyz jako hmyz, některé jeho formy nás dokážou pěkně potrápit.

Obecně lze říci, že někteří hmyzí škůdci nám způsobují pouze škody na majetku, nebo na potravinách, jedním z nich je například  červotoč. Pak ale existují doslova vetřelci, kteří svou existenci výhradně manifestují na způsob parazitů. Mezi ně patří obávané štěnice, jejichž výskyt se dnes povážlivě rozšiřuje,  blechy a vši, které také sají krev svých teplokrevných hostitelů, a některé druhy komárů, resp. pouze jejich samičky. Jedním z nejobávanějších parazitů je klíště obecné, se kterým se již setkal snad každý. Kromě parazitů mohou člověka a teplokrevná zvířata obtěžovat i jiné druhy hmyzu. Velmi nebezpečné jsou především vosy a sršni a v čem tkví jejich nebezpečí, není nutné nějak zvlášť popisovat.  Jedním z obávanýchh nepříjemných společníků lidských obydlí mohou být také mravenci faraoni, kteří, ačkoliv nejsou přímo paraziti, požírají maso a krev a dokážou si pochutnat i na té Vaší, nebo na krvi Vašich domácích mazlíčků.

Klíště obecné

Klíšťata není třeba nikomu připomínat, každý je jistě dobře zná a většina lidí z vlastní neblahé zkušenosti. Klíšťata patří mezi nejobávanější a nejnebezpečnější druh parazita, který napadá člověka. Nebezpeční jsou především z důvodu dvou přenosných chorob: klíšťové encefalitidy (infekčního zánětu mozkových blan) a lymeské boreliózy.

Celý článek
Magazín