Komáři

Komáry není nutné vůbec představovat, s tímto obtížným hmyzem se určitě setkal každý. Nejznámějším druhem komárů u nás je komár pisklavý (Culex pipiens) a agresivnější druhy komár útočný (Aedes vexans), nebo komár obecný (Aedes cantans). Larvy komárů se živí neživou organickou hmotou ve vodě nebo vodním planktonem, samci sají nektar z květů a samice sají krev.

Životní cyklus komára

Všechny oplodněné samičky z podzimní generace se zásobují tukovými tělísky z tukové tkáně a zimu přečkají ve stavu tzv. klidové hibernace, především v místech, kde je stálé vlhko. To znamená ve sklepech a v podzemí. Každá suchá zima však způsobí, že mnoho komárů ji nepřežije. Samičky, které zimu přečkají, se probouzí až v květnu a nakladou vajíčka nejčastěji někam do vody, kde se mohou z nich vylíhnout larvy. V létě se komáři masivně rozmnožují a na podzim opět začíná příprava na zimní stav hibernace, přičemž se tento cyklus stále opakuje.

Jak se komáři hubí?

Při masivním výskytu komárů ve skladových prostorách, v hospodářských objektech, v suterénech domů, v hotelech a nemocnicích se často provádí plošné hubení aerosolem na bázi syntetických pyretroidů (permethrinu). Většinou se používá přípravek Aqua Reslin Super, smíchaný s vodou a odborný pracovník jej aplikuje termogenerátory Igeba a Pulsfog. Komáři uhynou v podstatě okamžitě a tento přípravek je ohleduplný k ostatnímu hmyzu, který není cílem desinsekce. Pokud komáři znovu nalétávají do objektu, postřik se provádí opakovaně, je však možné reziduálním postřikem stěn a nalezených líhnišť docílit efektivnějšího a dlouhodobějšího účinku. Na hubení a odpuzení komárů v bytech, v hotelových a nemocničních objektech většinou postačí repelentní prostředky, nebo neškodné elektrické odpařovače insekticidu.

Klíště obecné

Klíšťata není třeba nikomu připomínat, každý je jistě dobře zná a většina lidí z vlastní neblahé zkušenosti. Klíšťata patří mezi nejobávanější a nejnebezpečnější druh parazita, který napadá člověka. Nebezpeční jsou především z důvodu dvou přenosných chorob: klíšťové encefalitidy (infekčního zánětu mozkových blan) a lymeské boreliózy.

Celý článek
Magazín