Vosy a sršni

Vosy a sršni člověka odpuzují již svým vzhledem. Upozorňují na sebe svým ochranným žluto-černým pruhovaným zbarvením, aby bylo na první pohled jasné, že se jedná o něco nebezpečného. Jejich ochranné zbarvení (mimikry) jsou naprosto dokonalé, skutečně vybízí k maximální ostražitosti.

Tento typ žluto-černého zbarvení převzali i lidé k některým svým činnostem. Žluto-černé pruhy se běžně používají např. ve stavebnictví k označení nestabilních ploch, různých nečekaných schodů a a terénních stupňů a nerovností, aby si jich člověk povšimnul.  Tato kombinace barev se používá i při dopravním značení, např. na brzdícím příčném zpomalovacím prahu.

Veškerý blanokřídlý hmyz, to znamená, i vosy a sršni, napadají člověka pouze v sebeobraně, nebo při vydráždění. Sršni jsou dokonce vyhlášena jako chráněný hmyz a sršní hnízda by se měla spíše chránit. Stává se však, že v určitých situacích je nutné vosy a sršně cíleně zlikvidovat, jsou to typické případy výskytu vosích a sršních hnízd v lidských obydlích, nebo v jejich blízkosti. Vosy a sršni jsou v těchto případech velmi nebezpeční, protože je dráždí tělesný pach potu člověka a různé deodoranty a parfémy.

Jak se provádí likvidace vos a sršňů?

Zjištěná vosí a sršní hnízda je nutno odstranit výhradně odborníkem, neboť zde hrozí nebezpečí těžkého úrazu, zvláště u sršních hnízd jde doslova o život. Je třeba zajistit co nejlepší přístup ke hnízdu a zásah se provádí desinsekčním postřikem. Ten se provede obvykle v podvečer, kdy je tento hmyz nejméně aktivní. Opakovaným zásahem se všechny vosy a sršni vyhubí a pak je nutné preventivně utěsnit všechny otvory, kterými často vosy zalétávají do podhledů. Někdy vyžaduje odborný zásah i použití horolezecké techniky, jestliže jsou hnízda příliš vysoko, na špatně dostupných místech.

Klíště obecné

Klíšťata není třeba nikomu připomínat, každý je jistě dobře zná a většina lidí z vlastní neblahé zkušenosti. Klíšťata patří mezi nejobávanější a nejnebezpečnější druh parazita, který napadá člověka. Nebezpeční jsou především z důvodu dvou přenosných chorob: klíšťové encefalitidy (infekčního zánětu mozkových blan) a lymeské boreliózy.

Celý článek
Magazín