Blechy

Blechy jsou paraziti, kteří se živí výhradně krví svých hostitelů. Těmi mohou být ptáci, savci a lidé. Existuje několik druhů blech, nejznámější z nich jsou blechy psí (Ctenocephalides canis) a blechy kočičí (Ctenocephalides felis). K nejmasivnějšímu rozmnožování dochází u blech v pozdním létě, přičemž zimu nejsou blechy schopny samovolně přežít. Ve vytápěných prostorách však v zimě přežívají bez problémů a dokonce se množí, jako v létě.

Jestliže máte psa nebo kočku a pohybují se často venku, mohou si domů přinést blechy poměrně snadno. Dospělí jedinci se drží svého hostitele, tedy psa nebo kočky, ale larvy a vajíčka se na jejich srsti neudrží a zvířata je doslova rozsévají po okolí. V případě, že u svého mazlíčka objevíte blechy, zbavte se jich co nejdříve, protože se velice rychle množí, doslova exponenciální řadou. Za měsíc můžete mít v bytě až několik tisíc blech. Jelikož blechy sají krev, mohou také přenášet nebezpečné choroby. Jsou totiž nebezpečné úplně stejně jako klíšťata, mohou Vás nakazit lymeskou boreliózou, nebo nebezpečným zánětem mozkových blan (encefalitidou).

 

Jak se blech zbavit?

Na rozdíl od štěnic je možné se blech zbavit i bez odborného zásahu, vyžaduje to však totální generální úklid. Nesmíte vynechat ani kousek bytu, všechna místa vysajte vysavačem, oblečení vyklepejte a celý byt vydrhněte horkou vodou. Všechny bleší vajíčka musí z bytu zmizet, jinak se blechy vylíhnou znovu. Zablešené zvíře roznáší blechy po celém bytě a musíte uklidit každou škvíru, každý kout. Někdy je takový úklid však nad lidské síly a trpělivost. Pokud je blech v bytě hodně a přerůstají Vám doslova přes hlavu, obraťte se na odbornou firmu. Technik jedné nejmenované specializované firmy na deratizaci, desinfekci a desinsekci tvrdí, že kvůli blechám vyjíždí až pětkrát do měsíce. Odborníci používají na likvidaci blech reziduální postřik a v horších případech jej kombinují se studeným nebo horkým aerosolem.

Klíště obecné

Klíšťata není třeba nikomu připomínat, každý je jistě dobře zná a většina lidí z vlastní neblahé zkušenosti. Klíšťata patří mezi nejobávanější a nejnebezpečnější druh parazita, který napadá člověka. Nebezpeční jsou především z důvodu dvou přenosných chorob: klíšťové encefalitidy (infekčního zánětu mozkových blan) a lymeské boreliózy.

Celý článek
Magazín